ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

З метою вивчення та узагальнення світових та вітчизняних тенденцій розвитку освіти, розповсюдження досвіду використання інноваційних та інформаційних технологій навчання, підвищення науково-методичного рівня викладання в умовах переходу до інформаційного суспільства наказом ректора від 26.09.2003 № 204 у Технологічному університеті Поділля (нині Хмельницький національний університет) був створений навчально-методичний центр інноваційних технологій, завідувачкою якого було призначено кандидата технічних наук, доцента кафедри теорії та методики трудового та професійного навчання Красильникову Ганну Володимирівну.

Наказом ректора від 29.12.2003 № 270 на базі навчально-методичного центру інноваційних технологій було створене навчально-методичне управління, яке у 2010 році перетворене у навчально-методичний відділ (НМВ). Починаючи із 15 жовтня 2015 року і до 01 лютого 2025 року, навчально-методичний відділ університету очолювала доктор економічних наук, професор Любохинець Лариса Сергіївна.

Любохинець Лариса Сергіївна – доктор економічних наук, професор,
член-кореспондент Академії економічних наук України за спеціальністю «Економічна теорія», завідувачка кафедри економічної теорії, підприємництва та торгівлі

E-mail:  lubohinets@ukr.net 

Любохинець Лариса Сергіївна у 1989 р. закінчила економічний факультет Київського державного університету ім. Тараса Шевченка за спеціальністю «Політична економія». З 1989 року працює в університеті на посадах викладача, старшого викладача, доцента кафедри економічної теорії. У 1999 році захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 «Економічна теорія».

З 2003 року впродовж дев’яти років очолювала факультет менеджменту університету, була членом науково-методичної комісії з менеджменту невиробничої сфери Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України, брала участь у розробленні складових галузевих стандартів із зазначеної спеціальності та у виконанні міжнародного проєкту «INARM: Інформатика та менеджмент: кваліфікаційні рамки у згоді з Болонським процесом» 530601-TEMPUS-1-2012-1-PL-TEMPUS-SMHES.

Є членом-кореспондентом Академії економічних наук України за спеціальністю «Економічна теорія», членом Науково-методичної комісії №5 з бізнесу, управління та права (підкомісія 051 «Економіка») сектору вищої освіти Науково-методичної ради МОН України, експертом з акредитації освітніх програм Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, членом редакційної колегії наукових фахових журналів «Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки» та Development Service Industry Management, членом Вченої та Науково-методичної рад університету, ректорату, членом стипендіальної комісії університету, вченої ради факультету управління, адміністрування та туризму.

Активно займається навчальною, науково-методичною, науково-дослідницькою та управлінською діяльністю. Любохинець Л. розробила та успішно реалізувала в освітньому процесі підготовки фахівців економічних спеціальностей навчально-методичні комплекси навчальних дисциплін, зокрема: основи економічної теорії, політична економія, макроекономіка, глобальна економіка, публічне адміністрування, історія політичних та економічних учень, є співавторкою навчального посібника з грифом МОНУ «Історія політичних та економічних учень». Як завідувачка навчально-методичним відділом університету бере активну участь у розробленні нормативної документації з навчального та організаційно-методичного забезпечення освітнього процесу, зокрема положень та науково-методичних розробок, проводить експертизу освітніх програм, навчальних і робочих навчальних планів та інших документів.

Любохинець Л. брала активну участь у виконанні міжнародного проєкту ERASMUS+ QUAERE «Система забезпечення якості в Україні: розвиток на основі ENQA стандартів і керівних принципів» 562013- EPP-1-2015-1-PL-EPPKA2-CBHE-SP та у роботі Міжнародної експертної комісії в рамках проєкту ТЕМPUS IV «ALIGN: Досягнення та регулювання балансу між освітніми програмами і рамками кваліфікацій», має публікації у фахових виданнях, що індексуються Google Scholar, Index Copernicus.

Навчально-методичний відділ є структурним підрозділом університету, що організовує і контролює навчально-методичну роботу університету на основі прогресивних методів і форм викладання, застосування новітніх технічних засобів навчання та контролю якості знань, розробляє та здійснює заходи організаційно-методичного характеру, спрямовані на вдосконалення, модернізацію та оптимізацію освітнього процесу в частині його повноважень. Із запровадженням в університеті підготовки здобувачів вищої освіти за освітніми програмами (2016 р.) навчально-методичний відділ здійснює експертизу освітніх програм на їх відповідність стандартам вищої освіти.

Навчально-методичний відділ у своїй діяльності керується Законами України «Про освіту», «Про вищу освіту», наказами МОН України стосовно вищої освіти та іншими законодавчими і нормативними актами, Статутом університету, наказами та розпорядженнями ректора університету, розпорядженнями проректора за напрямом діяльності.

Навчально-методичний відділ співпрацює з відділами університету: навчальним; забезпечення якості вищої освіти; аспірантури та докторантури; ліцензування, акредитації, моніторингу освітнього процесу та видачі документів про вищу освіту; редакційно-видавничим, а також деканатами факультетів, кафедрами та іншими структурними підрозділами університету.

Спільно з відділом забезпечення якості вищої освіти та центром післядипломної освіти навчально-методичний відділ організовує і проводить наради-семінари з питань організації навчального процесу та методичного забезпечення якісної підготовки фахівців, складання освітніх програм і навчальних планів із заступниками деканів з навчально-методичної роботи та гарантами освітніх програм, а також сприяє організації і проведенню курсів із удосконалення педагогічної майстерності викладачів.

НОРМАТИВНО-МЕТОДИЧНІ ДОКУМЕНТИ, ПІДГОТОВЛЕНІ ВІДДІЛОМ (до 2015 р.)

1. Механізм організації навчального процесу за кредитно-модульною системою на різних структурних рівнях (на прикладі Хмельницького національного університету). Методичні рекомендації / С.Г. Костогриз, Г. В. Красильникова, О. В. Пащенко, І. Л. Андрієнко. –Хмельницький : ХДУ, 2004. – 25 с.

2. Методика розробки основних документів з організації навчального процесу в університеті / В. І. Бегняк, Г. В. Красильникова, О.В. Пащенко, С. Г. Костогриз, І. Л. Андрієнко – Хмельницький : ХНУ, 2005. – 52 с.

3. Організація навчального процесу за кредитно-модульною системою на різних структурних рівнях в умовах Хмельницького національного університету. Методичні рекомендації. – 2-ге вид. доповнене / Косторгиз С.Г., Красильникова Г.В., Пащенко О.В., Бегняк В.І., Андрієнко І.Л. – Хмельницький: ХНУ, 2005. – 27 с.

4. Методологія контролю в умовах кредитно-модульної системи організації навчального процесу. Методичні рекомендації / М.Є. Скиба, Г.В. Красильникова, В.І. Бегняк, О.В. Пащенко. – Хмельницький : ХНУ, 2005. – 96.

5. Навчальні програми підготовки бакалаврів за кредитно-модульною системою. Інформаційний пакет / В.І. Бегняк, Г.В. Красильникова. – Хмельницький. – ХНУ, 2005. – 113 с.

6. Анотації дисциплін. Інформаційний пакет. ч. ІІ / Укл. В.І. Бегняк, Г.В. Красильникова. – Хмельницький. – ХНУ, 2006. – 91 с.

7. ECTS. Інформаційний пакет. Навчальні програми підготовки фахівців / Упоряд. В.І. Бегняк, Г.В. Красильникова. – Хмельницький. – ХНУ, 2008. – 290 с.

8. Комп’ютерні технології в Хмельницькому національному університеті: Інформаційний збірник / За ред. С.Г. Костогриза. – Хмельницький: ХНУ, 2007. – 91 с.

9. Система управління якістю вищої освіти у Хмельницькому національному університеті. Збірник нормативних документів з організації навчального процесу. Ч. 1. / упоряд.: В.І. Бегняк, Г.В. Красильникова – Хмельницький: ХНУ, 2008. – 202 с.

10. Система управління якістю вищої освіти у Хмельницькому національному університеті. Збірник нормативних документів з організації навчального процесу. Ч. 2. / Упоряд.: В.І. Бегняк, Г.В. Красильникова – Хмельницький: ХНУ, 2008. – 216 с.

11. Моніторинг якості навчального процесу у вищому закладі освіти: монографія / М.Є. Скиба, С.Г. Костогриз, Г.В. Красильникова. – Хмельницький : ХНУ, 2009. – 219 с.

12. Система управління якістю вищої освіти у Хмельницькому національному університеті : зб. нормат. док. з організації освітньої діяльн. / упоряд. : В.І. Бегняк, Г.В. Красильникова. – Хмельницький : ХНУ, 2010. – 466 с.».

13. Університет на шляху болонських перетворень : Зб. наук.-метод. праць / за заг. ред. М.Є. Скиби, С.Г. Костогриза. – Хмельницький : ХНУ, 2012. – 88с.

14. ЄКТС. Інформаційний пакет. Навчальні програми підготовки фахівців на 2011-2012 н.р. / В.І. Бегняк, Г.В. Красильникова. – Хмельницький : ХНУ, 2011. – 161 с.

15. ECTS. Information package. Educational programs of specialists training / V. Begnyak, G. Krasilnikova, N. Lyulkun. – Хмельницький : ХНУ, 2011. – 159 с.

16. ЄКТС (ECTS). Інформаційний пакет. Навчальні програми підготовки фахівців на 2012-2013 навч. рік / Упоряд. В.І. Бегняк, Г.В. Красильникова. – Хмельницький. – ХНУ, 2012. – 176 с.

17. ECTS. Information package. Study programmers of training professionals on 2012-2013 academic year / Eds. V. Begnyak, N. Lyulkun, G. Krasilnikova. – Khmelnytskyi : KNU, 2012. – 163 p.

18. ECTS. Інформаційний пакет. Навчальні програми підготовки фахівців. Хмельницький. – ХНУ, 2014. – 189 с.

19. ЄКТС. Інформаційний пакет. Загальна інформація / упоряд.: В.І. Бегняк. –Хмельницький. – ХНУ, 2015. – 23 с.

20. ECTS. Information package (Course Cataljgue). General Information / Eds. V. Begnyak, G. Krasilnikova, L. Burkovska. – Khmelnytskyi : KNU, 2015. – 21 p.

НОРМАТИВНО-МЕТОДИЧНІ ДОКУМЕНТИ, ПІДГОТОВЛЕНІ ВІДДІЛОМ (після 2015 р.)

Із введенням у дію Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII навчально-методичним відділом розроблено, оновлено і приведено у відповідність до нього низку основних положень з організаційно-методичного забезпечення освітнього процесу, що представлені у збірнику «Система внутрішнього забезпечення якості освітньої діяльності у Хмельницькому національному університеті : зб. нормат. документів / упоряд. : В.І. Бегняк, Г.В. Красильникова. – Хмельницький : ХНУ, 2015. – 446 с.».

Внесені Законом України «Про вищу освіту» принципові зміни щодо рівнів і ступенів вищої освіти, підготовки здобувачів вищої освіти за освітніми програмами вимагали від науково-педагогічного колективу, зокрема підрозділів університету, що здійснюють організаційне та навчально-методичне забезпечення освітнього процесу, підготовки цих документів.

За період роботи навчально-методичного відділу ним були підготовлені в електронному вигляді або видані у редакційно-видавничому відділі університету такі нормативні та навчально-методичні матеріали для супроводу освітнього процесу:

  1. Методичні рекомендації до розроблення освітніх програм підготовки фахівців різних рівнів вищої освіти у ХНУ. Електронний ресурс. – ХНУ : 2018. – 28 с.;
  2. Методичні рекомендації до складання навчальних планів підготовки здобувачів вищої освіти у ХНУ. Електронний ресурс. – ХНУ : 2018. – 37 с.;
  3. Методичні рекомендації зі складання і оформлення робочих програм навчальних дисциплін та їх описів. Електронний ресурс. – ХНУ : 2018. – 23 с.;
  4.  Методичні рекомендації  з проектування освітніх програм у контексті стандартів вищої освіти у ХНУ. За матеріалами науково-методичного семінару. Електронний ресурс. – ХНУ : 2018. – 76 с.;
  5. Рекомендації до складання концепції освітньої діяльності зі спеціальності на заявленому рівні. Електронний ресурс. – ХНУ : 2018. – 5 с.;
  6. Правила призначення стипендій студентам, аспірантам і докторантам ХНУ, затверджені Вченою радою університету від 11.01.2017, протокол № 8;
  7. Положення про порядок вільного вибору навчальних дисциплін студентами ХНУ, затверджене Вченою радою університету від 26.06.2017, протокол № 15;
  8. Положення про центр професійного розвитку викладачів ХНУ, затверджене Вченою радою університету від 24.11.2016, протокол № 6;
  9. Тимчасове положення про освітні програми підготовки фахівців різних ступенів вищої освіти у Хмельницькому національному університеті / уклад. Г.В. Красильникова, В.І. Бегняк, І.Є. Каньковський, Н.М. Бідюк, В.В. Третько. – Хмельницький : ХНУ, 2015. – 32 с.
  10. ЄКТС. Інформаційний пакет. Загальна інформація / упоряд. : В.І. Бегняк, Л.С. Любохинець, М.М. Шалапко. – Хмельницький : ХНУ, 2016 – 2024 рр. – 23 с.
  11. ECTS. Information package (Course Cataljgue). General Information / Eds. V. Begnyak, L. Liubokhynets, N. Bidasyuk. – Khmelnytskyi : KNU, 2016 – 2020 рр. – 21 p.  

Важливою складовою навчально-методичного забезпечення освітнього процесу є робота кафедр з підготовки та видання навчальної та навчально-методичної літератури, її доступність для студентів як у друкованому, так і в електронному вигляді. Кожного року в університеті науково-педагогічними працівниками подається до видання понад 150 одиниць навчальної і навчально-методичної літератури. Навчально-методичний відділ здійснює експертизу поданих матеріалів на відповідність стандартам вищої освіти, освітнім програмам та вимогам нормативних документів університету.

Наразі навчально-методичний відділ здійснює постійний моніторинг основних документів з організації освітнього процесу і приводить їх зміст у відповідність до чинних нормативно-правових актів держави. Зміни, що вносяться до окремих Положень, ухвалюються Вченою радою університету, вводяться у дію наказом ректора і оприлюднюються на вебсайті університету ((https://khmnu.edu.ua/), розділ «Нормативні документи», рубрика – «Положення», сторінка – «Положення про організацію освітньої діяльності» https://khmnu.edu.ua/polozhennya-pro-organizacziyu-osvitnoi-diialnosti/).

У 2022-23 навч. році навчально-методичним відділом було переглянуто й оновлено зміст таких нормативних документів університету:

Положення про організацію освітнього процесу;

Положення про освітні програми підготовки здобувачів вищої освіти;

Положення про атестацію здобувачів вищої освіти та наукових ступенів;

Положення про підготовку здобувачів наукового ступеня доктора філософії та доктора наук;

Положення про індивідуальний навчальний план здобувача вищої освіти;

Положення про порядок реалізації права здобувачів вищої освіти на вільний вибір навчальних дисциплін;

Положення про практичну підготовку здобувачів вищої освіти;

Положення про порядок відрахування, поновлення і переведення здобувачів вищої освіти та надання їм академічної відпустки;

Положення про порядок визнання та зарахування результатів навчання здобувачів вищої освіти;

Положення про контроль і оцінювання результатів навчання здобувачів вищої освіти;

Положення про організацію навчально-методичної роботи;

Положення про учасників процесу започаткування, проєктування та реалізації освітніх програм;

Положення про дуальну форму здобуття вищої освіти;

Порядок організації освітнього процесу за технологіями дистанційного навчання;

Положення про наглядову раду;

Положення про навчально-методичний відділ;

Положення про факультет;

Положення про кафедру;

Типове положення про філію кафедри;

Методичні рекомендації зі складання Концепції освітньої діяльності на заявленому рівні вищої освіти або за освітньою програмою;

Методичні рекомендації до розроблення освітніх програм підготовки фахівців різних рівнів вищої освіти;

Методичні рекомендації зі складання навчальних планів підготовки здобувачів вищої освіти;

Методичні рекомендації зі складання й оформлення робочих програм навчальних дисциплін та їх описів;

Методичні рекомендації щодо розроблення навчальної та навчально-методичної літератури;

Методичні рекомендації зі складання си́лабуса навчальної дисципліни;

Рекомендації до складання опису навчальної дисципліни.